کـومـه [code:1]
[/code:1] [code:1][/code:1]

کـومـه

<وب نویسه هایی از فرهنگ, سیاست و اجتماع>

خانه    | پست خونه   |   | XML    |آبروی رفته

دکتر معین رد صلاحیت شد. خبری این چنین کوتاه چنان بهتی در فضا آفرید که شوکه شدگان تا ساعاتی پس از آن سکوت کرده بودند. این شک شدتی داشت که روند اطلع رسانی و تصمیم گیری را مختل کرده بود. حتی در فضای وب هم جز سرگردانی چیزی دیگر به دست نمی آمد. شورای نگهبان در حرکتی، زمانی که سه روز به پایان مهلت قانونی باقی مانده بود، اول خرداد اسامی شش نفر را تایید کرد. شش نفری که اگر آن ها را با توان و تیم کاری معین مقایسه کنیم در پایان نمی دانیم باید بگرییم یا تلخندی بر لبانمان بنشانیم. این شتاب شورای نگهبان برای دور زدن وزارت کشور و یک جانبه اعلام کردن اسامی تایید صلاحیت شدگان، نشان از این دارد که رد صلاحیت دکتر معین به قدری غیر عقلانی بوده که این شورا خواسته با پیش دستی و سرعت عمل، توپ را به زمین دیگری بیاندازد و فشار لابی های پشت پرده را در نطفه خفه کند.
شورای نگهبان آبرو را خورد و حیا را قی کرد. روند منحوسی که با شدت، از اسفند هشتاد و دو با انتخابات مجلسی که بی شباهت به کودتای پارلمانی نبود آغاز شد و اینک آن تفکر فاشیستی حاکم، کسی را که در سال های پیروزی پس از انقلاب، ثانیه های زندگی اش را هم در خدمت این نظام بوده است ، صاحب صلاحیت نمی داند. اگر ها چه می گویند؟ اگرها می گویند: اگر خاتمی همان زمان این شجره خبیثه را در نطفه خفه می کرد امروز چنین نمی شد. اگر خاتمی خود را نماینده منتخب ملت با بیست و دو میلیون را ی می دانست و احساس مسئولیت می کرد چنین نمی شد. اکنون با ادامه این شگرد، خاتمی در ماه های آینده باید در مراسم تحلیفی شرکت کند که در خوش بینانه ترین حالت طبق آمار ارائه شده، کل شرکت کنندگان در انتخابات به اندازه آرائ او در سال هشتاد نخواهد بود. و در آن مراسم ریاست جمهوری، این فرصت سوزی بزرگ هشت ساله را به دولتی اقلیتی چون مجلسش تقدیم کند و کنار بنشیند تا شاهد ادامه اصلاحاتی باشد که خود آن را آغاز کرده بود. آیا خاتمی باز هم ادعا می کند که بر اصولش مانده است؟لکه ننگ برگزاری انتخابات مجلس هفتم از سوی یک دولت اصلاح طلب با برگزاری این انتخابات غیر قانونی تکمیل می شود .خاتمی یک بار با اشتباه شورای نگهبان که او را تایید صلاحیت کردند، رئیس جمهور شد. شورای نگهبان مار گزیده، دیگر آن اشتباه را نمی خواهد تکرار کند تا هشت سال هر روز تنشان مانند زمان مجلس ششم بلرزد. یک بار دیگر سوالم را تکرار می کنم. آقای خاتمی خط قرمز شما چیست؟
شورای نگهبان به وظیفه اش عمل می کند. وظیفه اش همانا نگاهبانی کردن است. اما ظاهرا بین آنچه باید از آن پاسداری کرد اختلاف است. به جای این که از قانون اساسی و اسلام دفاع کند، فاشیسم را حفظ می کند. دیگر چه نیازی به کودتای نظامی وقتی این نهاد قدرتمند در خدمت اقلیت است.
در سوی دیگر باید به تحریمیان را که در آخرین نظر سنجی ها پهلو به پهلوی شرکت کنندگان می زدند، دقت کرد. آنانی که مسلما اگر امیدی به شرکت بخشی از آنها در صورت حضور معین بود اکنون در حرکتی معکوس از جمع شرکت کنندگان به سوی تحریمیان کوچ می کنند و بر ساده دلی اصلاح طلبان لبخند می زنند. تحریمیان که اکنون با انتشار مانیفست دوم جمهوری خواهی به قلم اکبر گنجی خونی تازه در رگهایشان جاری شده است. نوشته ای مستدل و قوی که پایه های هر استدلالی را می لرزاند. (زمان انتشار آن بامداد اول خرداد بود و شک برانگیز است.)
با توجه به روند موجود چه پیش بینی می کنید؟ آیا خاتمی برای دفاع از حق مردم کاری می کند؟ یا همچنان به دنبال حل مسئله با شیخوخیت و بازی بزرگان خواهد بود؟ مطمئنم با توجه به قدرت نهادهای انتصابی، اپیزود های بعدی این کودتا را در عرصه رسانه با شدت فیلترینگ و تعطیلی چند روزنامه شاهد خواهیم بود.

* * *
الان متوجه شدم الپر و چند نفر دیگه از بچه های ستاد نسیم دکتر معین دیشب تصادف کردند. ظاهرا الپر بیشتر از بقیه آسیب دیده. امیدوارم حال همشون زودتر خوب بشه.

| هادی | 9:16 AM |

|
:لینک دوستان:


.:: تیتر آخرین اخبار ::.